EV9 GT-Line S AWD
Kia CCS
The fully loaded EV9 with sports styling and premium audio, priced where you would also look at a Range Rover Sport.
Kia EV9
2024 model year
The fully loaded EV9 with sports styling and premium audio, priced where you would also look at a Range Rover Sport.
Compare all available Kia EV9 trims.
| Usable battery | 98.8 kWh |
|---|---|
| Gross battery | 99.8 kWh |
| WLTP range | 316 miles |
| Efficiency | 3.2 mi/kWh |
| Max AC charging | 11 kW |
| Max DC charging | 233 kW |
| Charge time 0–100% (7kW) | 15.5 hrs |
| Charge time 10–80% (DC) | 24 min |
| Charge port(s) | CCS2 |
| Seats | 7 |
| Boot capacity | 333 litres |
| Towing capacity | 2,500 kg |
| Heat pump | Yes |
| Drivetrain | All-wheel drive |
| BIK rate 2026/27 | 4% |
Supported
Output: 3.6 kW
800V architecture; V2L via CCS port and two indoor sockets
Max AC charging
11 kW
0–100% at 7kW: approx. 15.5 hrs
Max DC rapid charging
233 kW
10–80% rapid: approx. 24 min
Charge ports
CCS2
Recommended charger
Solar-optimised smart charger with eco and boost modes; excellent app.
Read our review →Recommended tariff
Octopus Energy — ~7.5p/kWh overnight
Automatically charges your EV at under 8p/kWh overnight. Smart scheduling adjusts around your life.
Compare this tariff →We are building our leasing comparison tool. Check back shortly for monthly finance options on this vehicle.
How the Kia EV9 GT-Line S AWD compares to similar EVs on battery, range, home charging speed and V2X capability.
EV9 GT-Line S AWD
Kia CCS
The fully loaded EV9 with sports styling and premium audio, priced where you would also look at a Range Rover Sport.
EV9 Earth AWD
Kia CCS
Same powertrain and battery with 20 more miles of WLTP range for around £8,500 less
EV9 Air RWD
Kia CCS
Six-seat RWD entry model at £16,500 less if GT-Line S specification is not a priority
i4 M50
BMW CCS
Different body type but similar price range with premium brand appeal and AWD performance
The GT-Line S adds 21-inch alloys (vs 20-inch on Earth), a Meridian premium audio system, a larger 12.3-inch rear entertainment screen, ambient lighting upgrades, and sportier exterior styling. The powertrain and charging hardware are identical.
The larger 21-inch alloys increase rolling resistance slightly, contributing to the 20-mile reduction in WLTP range. Both variants use the same 98.8kWh battery and AWD powertrain — the difference is entirely due to wheel size and tyre rolling characteristics.
Yes. The 3.6kW V2L output is available via the CCS port using an adapter, and via two interior sockets. This is useful for tools, catering equipment, or camping appliances. The car cannot power a home's circuits directly without V2H capability.
Yes, as a battery electric vehicle it qualifies for the 4% BIK rate in 2026/27. For a 40% taxpayer, monthly BIK on the £81,995 list price is approximately £273 — far lower than a comparably priced diesel SUV would attract.
All data on this page was verified on 2026-05-14 from primary manufacturer and regulatory sources.